Bramy segmentowe w pigułce

Przemysł dwoi się i troi, by zaspokoić oczekiwania inwestorów. Wysokiej klasy automatyka do bramy wspomaga funkcjonalność nowoczesnych wyrobów. Dość powszechnie stosowanym modelem są bramy garażowe segmentowe.

Bramy segmentowe dzięki przemyślanej konstrukcji oszczędzają miejsce. Przestrzeń, której deficyt występuje często w wielu projektach, dzięki zastosowaniu połaci drzwi podzielonych na segmenty nie potrzeba wcale aż tak dużo.
Bramy segmentowe montuje się w dwojaki sposób. Pracująca w płaszczyźnie pionowej połać pozwala na zachowanie wolnej przestrzeni tak w garażu, jak i na zewnątrz. W pomieszczeniu, w którym brak miejsca pod sufitem można zastosować otwieranie boczne w płaszczyźnie poziomej. W obu wypadkach przestrzeń przed wjazdem pozostaje nienaruszona.

Bramy segmentowe można zamontować w dowolnym otworze budowlanym przeznaczonym na drzwi. Pozostawiają przy tym o wiele więcej miejsca na wjazd, zapewniając większą szerokość przejazdu. Nie ma też znaczenia kształt otworu (np. nadproże łukowe).

Automatyka do bram, termoizolacja i dane konstrukcyjne opisane są w normie o sygnaturze PN-EN 13241-1.

Wybierając bramę, należy szczególnie zwrócić uwagę na pięć aspektów konstrukcyjnych i użytkowych:
− najważniejszy aspekt to bezpieczeństwo użytkowania
− po wtóre łatwość obsługi
− następnie częstotliwość cykli otwierania i zamykania
− a także zalecenia serwisowo-konserwacyjne
− na koniec zaangażowanie automatyki w projekt.