Dlaczego warto posiadać rekuperację?

Rekuperacja to świetny sposób na oszczędność i bycie bardziej przyjaznym środowisku. Dzięki niej możesz zachować w kieszeni sporą sumę pieniędzy (nawet do kilkudziesięciu procent). Jednak od początku – czym jest rekuperacja, jak działa i dlaczego opłaca się zamontować rekuperatory w swoim domu?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest niczym innym jak wentylacją mechaniczną z użyciem ciepła. Rekuperatory to urządzenia, które odzyskują zużyte ciepło.

Ostatnimi czasy rekuperatory zdobywają coraz większą popularność. Do ich głównych zalet należy możliwość kontroli systemu wentylacji w budynkach. Rekuperatory idealnie wpasowują się w modę energooszczędności i niezawodności, więc są szeroko stosowane w domach i innych budynkach, gdzie możliwy jest ich montaż.

Rekuperatory zastępują wentylację grawitacyjną, która działa na zasadzie ciągu, czyli zasysania powietrza, wytwarzanemu przez kominy. To przestarzałe już rozwiązanie ma swoje minusy, takie jak wychładzanie pomieszczeń i występowanie wilgoci.

Dzięki rekuperatorowi masz możliwość kontrolowania ruchu powietrza i odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest nasycone CO2.

Czy rekuperacja się opłaca?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Plusy płynące z zamontowania rekuperatora w Twoim domu czy innym budynku to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie Twoje, członków Twojej rodziny oraz wszystkich, którzy będę przebywać w pomieszczeniu z rekuperatorem.

Szacuje się, że oszczędność finansowa na używaniu rekuperatora wynosi około 30%, czyli prawie 1/3 wydatków na ogrzewanie. W dłuższej perspektywie to oszczędność kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie – w zależności od ilości rekuperatorów i wielkości pomieszczeń.

Dodatkowo środowisko będzie Ci wdzięczne, ponieważ dzięki odzyskiwaniu ciepła, zużywasz mniej energii na dodatkowe ogrzewanie, co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

Jedną z najważniejszych funkcji rekuperacji jest dbałość o zdrowie. Rekuperatory pomagają między innymi w utrzymaniu czystości powietrza (w takim środowisku bakterie wolniej się rozprzestrzeniają) czy w filtrowaniu powietrza z pyłków, co jest niezwykle istotne dla osób z alergią.

Rekuperatory ograniczają także ilość zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak spaliny czy dym z kominów. Ponadto, dzięki tym urządzeniom możesz zmniejszyć hałas w swoim domu, ponieważ używając rekuperatora, nie musisz tak często otwierać okien, aby przewietrzyć pomieszczenie.

Rekuperacja – opłacalny i przyszłościowy wybór

Powyższe argumenty to tylko główne zalety rekuperacji – jest ich zdecydowanie więcej. Jeśli zależy Ci więc na wymianie zużytego i brudnego powietrza w Twoim domu lub innym pomieszczeniu (na przykład w biurze) na świeże i czyste, koniecznie rozważ zakup rekuperatora, który przy okazji pomoże Ci zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Pamiętaj, że inwestując w rekuperację, zwiększasz też wartość swojego domu, dlatego warto o niej pomyśleć już na etapie projektowania nowo powstającego budynku. Jeśli chcesz zamontować urządzenie później, to oczywiście jest to możliwe, jednak wiąże się to z większymi kosztami i dodatkowym zachodem.

źródło zdjęć: freepik.com