Fałszywy alarm do służb bezpieczeństwa

Fałszywy alarm ma miejsce wtedy, gdy policja lub inne służby bezpieczeństwa udają się do obiektu, w którym został uruchomiony alarm, a nie doszło do włamania lub innego rodzaju zagrożenia.

Fałszywy alarm może zostać wykryty przez źle skalibrowany lub skonfigurowany system bezpieczeństwa, który w normalnej sytuacji wykryje anomalię, która zaalarmuje numer 112, do którego jest podłączony.

Inną z głównych przyczyn występowania fałszywych alarmów jest wprowadzenie błędnego kodu podczas uzbrajania lub rozbrajania alarmu domowego. W takich przypadkach interpretuje on, że to nie użytkownik chce uzyskać dostęp do systemu bezpieczeństwa, więc Centrum Alarmowe wykona telefon do użytkownika, a w przypadku braku odpowiedzi zostanie wezwana policja. Fałszywe alarmy stanowią problem, ponieważ jednostki policji są ograniczone i muszą być wzywane na miejsce tylko wtedy, gdy ich obecność jest konieczna, co nie zawsze ma miejsce. Fałszywe alarmy są niebezpieczne, ponieważ niepotrzebnie mobilizują funkcjonariuszy policji lub inne siły bezpieczeństwa, takich jak strażacy. W tym artykule dowiesz się, jak często strażacy otrzymują fałszywe alarmy. 

 

Jak uniknąć fałszywych alarmów?

 

Po pierwszym fałszywym alarmie konieczne jest przeprowadzenie pełnej kontroli urządzeń, aby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji. Wszystkie systemy bezpieczeństwa wymagają regularnej konserwacji, która w wielu przypadkach jest wliczona w budżet firmy ochroniarskiej. Istnieją również inne czynniki decydujące o unikaniu fałszywych alarmów, którym można zaradzić w jeszcze prostszy sposób. Mamy tu na myśli tzw. błędy ludzkie, takie jak błędne wpisanie hasła zabezpieczającego lub uzbrojenie alarmu przed zamknięciem zabezpieczonych drzwi i okien. Podobnie ważne jest, aby wyjaśnić gościom podstawowe zasady funkcjonowania systemu bezpieczeństwa nieruchomości, aby uniknąć tych błędów.

 

Rozwiązania dla ciągłych fałszywych alarmów

 

Jeśli po wykonaniu wszystkich powyższych instrukcji alarm nadal generuje fałszywe alarmy lub nie działa prawidłowo, zaleca się wymianę systemu bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm ochroniarskich, które oferują różne opcje alarmów. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie analizy bezpieczeństwa nieruchomości, którą chcemy chronić, ponieważ w ten sposób sprawdzimy wszystkie miejsca, które mogłyby bez powodu uruchomić alarm i nie dopuścimy do umieszczenia tam urządzenia zabezpieczającego.