Jak wykończyć ścianę z płyt gipsowo-kartonowych?

Sucha zabudowa cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie mieszkaniowym. Nic dziwnego – jest znacznie tańsza w porównaniu z budownictwem tradycyjnym, a dodatkowo znacznie prostsza. Jak wykończyć ścianę z płyt gipsowo-kartonowych?

Sucha zabudowa cieszy się coraz większą popularnością w budownictwie mieszkaniowym. Nic dziwnego – jest znacznie tańsza w porównaniu z budownictwem tradycyjnym, a dodatkowo znacznie prostsza. Jak wykończyć ścianę z płyt gipsowo-kartonowych?

Czym jest sucha zabudowa?

Sucha zabudowa opiera się głównie o płyty gipsowo-kartonowe, które przykręcane są do stelażu z profili aluminiowych. Kompletny system suchej zabudowy składa się także z innych akcesoriów, jak na przykład gipsy i masy szpachlowe, wkręty czy też taśmy izolacyjne. Jakiś czas temu sucha zabudowa nie była często stosowana w budownictwie wielorodzinnym. Jednak rozwój systemów suchej zabudowy spowodował, że wielu deweloperów odkryło ich zalety. Dziś jest bardzo popularna w budownictwie mieszkaniowym.

Jak wybrać odpowiednią gładź do wykończenia ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Poza standardowymi gładziami (w proszku lub w postaci gotowej masy) innowacją jest samorozlewna masa Nida Excellent, która znacznie skraca czas wykańczania powierzchni dzięki samoistnemu rozlewaniu się po zaaplikowaniu (maszynowo) na ścianę. Ta polimerowa masa szpachlowa, jeśli została odpowiednio nałożona, nie wymaga wygładzania powierzchni piórem, czy też nożem stalowym po aplikacji masy na ścianę lub sufit. W ciągu 24 godzin od nałożenia utworzona powierzchnia jest gotowa do malowania.

W wypadku klasycznych gładzi ostatnim krokiem jest szlifowanie. Wyróżniamy produkty miękkie oraz twarde, przy czym te ostatnie są zdecydowanie bardziej pożądane w efekcie końcowym. Gładzie twarde tworzą bowiem stabilną i zbitą warstwę odporną na uszkodzenia mechaniczne, niestety ich obróbka jest cięższa, wymaga lepszych narzędzi. Produkty miękkie natomiast często można wytrzeć gąbką, co znacznie ułatwia cały proces, wybierając jednak tę ścieżkę, możemy narazić się na powstawanie rys na powierzchni, odspajanie się produktu podczas malowania czy nawet rozpuszczenia przez grunt. Produkty miękkie nie są również dobrym podłożem dla solidnych farb.

Kompromisem może być produkt o średniej twardości, który łączy w sobie cechy obu tych specyfikacji. Więcej porad szukaj na stronie Siniat.pl.