Jakie korzyści daje anodowanie aluminium?

Anodyzowanie aluminium jest jednym z kilku sposobów na oksydowanie aluminium, to znaczy pokrycie powierzchni metalu cienką warstwą tlenku. Dzięki temu procesowi aluminium otrzymuje mnóstwo korzystnych właściwości. Poddane tego rodzaju obróbce, aluminium świetnie sprawdzi się w wielu gałęziach przemysłu.

Anodyzowanie aluminium – Czym jest?

Anodowanie aluminium jest jedną z kilku metod galwanizacji, polegającej na powierzchownej obróbce metali. Konkretnie rzecz ujmując, polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku o zmiennej grubości w zależności od rodzaju anodowania. Jest to jedna z bardziej popularnych metod zabezpieczania aluminium, a także jego stopów. Profil transportowany jest przez obwód, w którym zostało uwzględnionych kilka procesów mycia, a także zabiegi, które muszą zostać wykonane wcześniej, aby poprawić jego właściwości mechaniczne. Następnie ma miejsce samo utlenianie, zabarwienie (również przez elektrolizę) oraz uszczelnianie.

W efekcie anodowane aluminium posiada odpowiednią ochronę przed kurzem i wilgocią, a także charakteryzuje się wyższą twardością i odpornością na różnego rodzaju ścieranie, zużycie czy korozję. Nadaje się także jako estetyczny dodatek wykończeniowy, który może być dostępny w różnych kolorach. Chcąc wykonać tego rodzaju usługę, warto zajrzeć na: https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.

Aluminium anodowanie – zastosowanie

Po obróbce, aluminium uzyskuje nowe właściwości, które znajdą sporą liczbę zastosowań. Ostatecznie uzyskuje się mechaniczne oraz antykorozyjne zabezpieczenie powierzchni, a także trwały efekt dekoracyjny. Stopy aluminium, które poddane zostały galwanizacji, uzyskują specyficzną fakturę, a za pomocą procesu elektro-barwienia, możliwe jest uzyskanie na powierzchni kolorowych powłok, które ponadto są nieścieralne.

Z uwagi na to, że aluminium jest stosunkowo lekkim i miękkim metalem, jest niezastąpiony w rozmaitych dziedzinach gospodarki. Anodowanie aluminium umożliwia wykorzystanie go szczególnie w przemyśle. Tego rodzaju produkty wykorzystywane są m.in. w lotnictwie, przemyśle samochodowym, spożywczym, meblarskim, stoczniowym czy w obronności.

Wiele przedmiotów codziennego użytku ma w sobie anodowane wyroby aluminiowe, na przykład meble. Wnętrza samochodowe także dość często składają się z komponentów po procesie oksydowania. Zapewniają nie tylko estetyczny wygląd, ale i trwałość. Coraz częściej z procesu anodowania korzystają także producenci biżuterii, a także elementów, które wykorzystywane są w przemyśle spożywczym.