Dlaczego należy impregnować drewno i jakich środków używać?

Drewno nadaje się do wykonania fasady budynku, zrobienia stołu, krzeseł lub schodów, a także zabawek i wielu innych przedmiotów. Jest to materiał powszechnie stosowany, ale musi być odpowiednio zabezpieczony, by przez długie lata wyglądał estetycznie. Dlaczego należy impregnować drewno?

Dlaczego impregnacja drewna jest tak ważna?

Ciężko nie znaleźć w domu czy w ogrodzie wyrobów, które są z drewna. Stolarka okienna, drzwiowa, meble, zabawki, pergole czy ławeczki ogrodowe są najczęściej wykonane z różnych gatunków drzew, które są narażone na działanie niekorzystnych warunków. Impregnaty do drewna są środkami, które chronią ten materiał przed szkodnikami, a także promieniowaniem słonecznym i wilgocią. Drewno znajdujące się na zewnątrz z czasem może gnić lub porastać pleśnią, co niekorzystnie wpływa na jego strukturę i trwałość. Jeśli woda przeniknie dość głęboko, to włókna mogą się rozwarstwić i konstrukcja ulegnie uszkodzeniu, dlatego właśnie impregnacja jest tak ważna i konieczna.

Jakich środków użyć do impregnacji drewna?

Producenci oferują szeroką gamę impregnatów do drewna, które chronią ten materiał przed owadami, promieniami UV, wilgocią, zmiennymi temperaturami czy grzybami. Do wyboru są środki, które różnią się od siebie nie tylko składem, ale też i czynnikami zawartymi w preparacie. Niektóre z nich mogą być nakładane pędzlem, a inne muszą być nakładane maszynowo. Najczęściej w domu czy w ogrodzie stosuje się impregnację powierzchniową i preparaty, które wnikają do centymetra w głąb struktury drzewa, a tym samym chronią je przed szkodliwym działaniem czynników. Szeroki wybór impregnatów można znaleźć na stronie https://sklep.torys.eu/, gdzie także można porozmawiać na czacie z fachowcem, który pomoże w wyborze najlepszej opcji.

Jak impregnować drewno?

Impregnacja drewna nie jest wymagającym zadaniem i każdy sobie bez problemu z tym poradzi. Należy się jednak do tego przygotować, a mianowicie przed rozpoczęciem nakładania preparatu należy powierzchnię wyczyścić, wysuszyć i odkurzyć. Jeśli ten krok zostanie pominięty, to impregnat może zostać nierówno nałożony, a tym samym ochrona nie będzie pełna. Malowanie powinno odbywać się pędzlem do tego przystosowanym i należy wykonywać ruchy wzdłuż słojów. Można także używać wałka, a najczęściej producent zaleca nałożenie dwóch warstw. Bardzo ważne, by stosować się do informacji zawartych na opakowaniu preparatu i dobrać środek, który będzie odpowiedni do konkretnego rodzaju drewna lub warunków, w jakich ono się znajduje. Tylko wówczas można mieć pewność, że impregnat spełni swoją funkcję i zabezpieczy doskonale na lata powierzchnię drewnianą.