Istotne elementy każdego ogrodzenia – brama wjazdowa oraz furtka

Jak powszechnie wiadomo istotnymi elementami każdego ogrodzenia są: brama wjazdowa oraz furtka. Jak rozlokowane powinny być te elementy? Należy wiedzieć, że brama wjazdowa powinna znajdować się naprzeciwko garażu, natomiast furtka – na wprost drzwi wejściowych do domu, aby można było zobaczyć stojącą przed nią osobę.

Jakie normy musi spełniać brama wjazdowa?

Należy wiedzieć, że prawo budowlane (źródło: fundament.pl) jasno mówi, że nie może być ona węższa niż 2,4 m, jednak w praktyce powinna mieć przynajmniej 4-5 m szerokości. Obecnie najpopularniejsze są bramy przesuwne – otwierają się równolegle do ogrodzenia i powstały z myślą o krótkich podjazdach, ale również tych prowadzących pod górkę albo wykonanych ze spadkiem. Najczęściej występują w wersji samonośnej z przeciwwagą, rzadziej w wersji szynowej na rolkach, ponieważ znajdująca się w gruncie szyna może się zapychać.

Wrota – zastosowanie

Natomiast wrota, jedno- lub dwuskrzydłowe, sprawdzą się na działkach z wąskim frontem i długim podjazdem do garażu. Należy wiedzieć, że znów szerokość furtki nie może być mniejsza niż 0,9 m. Skrzydła bramy lub furtki nie mogą otwierać się poza granice posesji. Dlatego też przeważnie otwierane są do środka. Jednak pamiętajmy o tym, że otwieranie na zewnątrz także jest dopuszczalne. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy na przykład wjazd z bramą znajduje się we wnęce lub całe ogrodzenie odsunięte jest od granicy. Ponadto powiedzmy o aspekcie kontroli i bezpieczeństwa. Warto zamontować przy furtce domofon bądź wideofon oraz oświetlenie – miejmy kontrolę nad tym, kto chce dostać się na nasz teren.