Ogrodzenia drewniane sztachetowe i kompozytowe, to raj dla oczu

Ogrodzenia drewniane, to miodzik na nasze oczy, na poczucie estetyki i na naszą duszę. Ogrodzenia drewniane wprowadzają nas w sielski klimat, uspakajają, wyciszają, odprężają.

Najwięcej ogrodzeń drewnianych niemalowanych i malowanych, a nawet bogato zdobionych można spotkać na Podlasiu. Lecz w innych częściach naszego kraju także można je coraz częściej zobaczyć, bo są ponadczasowe, urocze, niedrogie i praktyczne. Choć nie do końca, bo ogrodzenia drewniane wymagają co jakiś czas konserwacji, gdyż drewno jest nieodporne na wciąż zmieniające się warunki atmosferyczne. Na wskutek opadów pojawia się na drewnie pleśń i grzyb, co zmusza do oczyszczenia i odnowienia ogrodzenia.Aby zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni należy co jakiś czas ogrodzenie drewniane konserwować przy pomocy lakieru lub farby.

Konstrukcja, zalety i wady drewnianego płotu

Ogrodzenia drewniane mogą posiadać pionową lub poziomą konstrukcję. Pionowa konstrukcja składa się ze słupków i ze sztachet, które przybijane są do przęseł lub mocowane do metalowych elementów, co zdarza się obecnie najczęściej. Zamiast sztachet może to być ogrodzenie z zamontowanych poziomo desek przymocowanych najczęściej do metalowej konstrukcji lub też co zdarza się coraz rzadziej drewnianej konstrukcji. Poziomo umocowane do konstrukcji deski, to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie niż tradycyjne sztachety. Po pierwsze jest to bardziej ekonomiczne, gdyż deski będą kosztować o wiele taniej niż sztachety. Szybciej się je też montuje. A ponadto łatwiej się je konserwuje. Najbardziej preferowane są dębowe deski, lecz może to być także sosna.

Minusem drewnianych ogrodzeń jest ich podatność na uszkodzenia na wskutek urazów mechanicznych, jak i zmieniających się warunków atmosferycznych. Natomiast do zalet można zaliczyć poza ciepłym wyglądem jeszcze dekoracyjność, dobrą izolację wizualną, łatwość w obróbce oraz niedrogą i samodzielną konserwację ogrodzenia.

Poza tym ogrodzenie tak zwane kompozytowe wykonane z desek nie wymaga tak częstej konserwacji, jak lakierowanie lub malowanie farbą. Ogrodzenia kompozytowe są wspaniałą alternatywą dla ogrodzeń sztachetowych. Wyglądają ciekawie i są praktyczniejsze.

Wcześniej ogrodzenia modułowe spotykane były zazwyczaj tylko na balkonach, we wnękach domów, na werandach, altankach, przęsłach odgradzających coś od czegoś lub przęsłach chroniących zwierzęta na pastwisku. Dziś coraz częściej stanowią ogrodzenie dla nieruchomości wypierając tradycyjne sztachety. Chętnie wybierane, bo są odporniejsze na skutki płynące ze zmian pogodowych, a także na urazy mechaniczne. Niezbyt mocne uderzenie w deskę nie doprowadzi do jej pęknięcia, jak jest w przypadku sztachet. W przypadku grzyba i pleśni deski również nie ulegają łatwo zniszczeniu i łatwiej jest oczyścić ogrodzenie z desek niż oczyścić dziesiątki lub setki pojedynczych sztachet. Poza tym ogrodzenie z desek dobrze izoluje od otoczenia i wycisza. Jest także dużo mocniejsze i stabilniejsze niż sztachety, tym bardziej, że jest wzmacniane profilami metalowymi.

Do wad ogrodzenia modułowego należy to, że deski do takiego kompozytowego ogrodzenia muszą pochodzić z dobrego gatunku drzewa, aby nie ulegały wysokim temperaturom.

W ogrodzeniu drewnianym ważna jest frontowa ściana, brama wjazdowa i furtka. I te części bardzo często wykonywane są z innego rodzaju materiału. A zwłaszcza bramy wjazdowe i furtki. Takie połączenie drewna z innym materiałem nie jest niczym złym, a nawet wprost przeciwnie, bo może stanowić trafne i ciekawe przełamanie jednolitej całości i dodawać atrakcyjności i fantazji całości ogrodzenia.

Wymiary

Szerokość bramy, to zazwyczaj cztery lub pięć metrów. Natomiast szerokość furtki wynosi około jednego metra. Furtka może otwierać się do wewnątrz, jak i na zewnątrz, albo być zasuwana.
Brama także może otwierać się w różny sposób, a więc do środka lub na zewnątrz. Może też być przesuwana lub być z napędem. Każdy rodzaj ogrodzenia, jak i bramy oraz furtki zależy od wielu czynników i najczęściej tych indywidualnych.

Sprawdź również sosnowe płotki ogrodowe

One thought on “Ogrodzenia drewniane sztachetowe i kompozytowe, to raj dla oczu

Dodaj komentarz