Planowanie nowoczesnego ogrodu na nierównym terenie

Jak zaplanować ogród na nierównym terenie? Planowanie ogrodu na nierównych terenie to spore wyzwanie, mimo to ogród na skarpie to coraz popularniejsze rozwiązanie, które niewątpliwie prezentuje się bardzo ciekawie i estetycznie. Tworząc plan ogrodu położonego na pochyłym terenie warto położyć szczególny nacisk na jego stabilność oraz odpowiednie umocnienie. W tym celu doskonale sprawdzą się betonowe palisady, obrzeża, murki oraz różnego rodzaju wsporniki.

Użycie skarp i wykorzystanie palisad – jak wykorzystać nierówności?

Skarpa w ogrodzie, która jest bardzo stroma potrzebuje dodatkowego podparcia, np. w postaci betonowych gazonów wypełnionych betonem. Takie rozwiązanie pasuje w szczególności do minimalistycznych aranżacji, ozdabiając nowoczesny ogród. Możemy również urozmaicić etapy projektowania ogrodu, dodając palisady oraz betonowe donice z kwiatami.

Rabaty kwiatowe i ścieżki w ogrodzie

Na nierównym terenie doskonale prezentują się rabaty kwiatowe oraz ścieżki ogrodowe, które dodatkowo wzmacniają powierzchnię. Warto pamiętać, że rośliny powinny być odpowiednio dobrane – najlepiej sprawdzą się niskie byliny, np. słonecznice, nachyłki, żurawki czy astry, rośliny okrywowe czy płożące. Rośliny na rabacie mogą być dowolnie dobrane kolorystycznie oraz wzbogacone o dekoracje, takie jak palisady czy murki z obrzeży.

Rodzaje palisad – drewniana, plastikowa, betonowa, kamienna, granitowa, metalowa

Palisada to element małej architektury, który doskonale się sprawdza do wzmocnienia oraz dekorowania ogrodu na nierównym terenie. Jakie rodzaje palisad mamy do wyboru?

  • Palisada drewniana – najczęściej wykonana jest z drewna iglastego lub sosnowego. Wygląda bardzo estetycznie i naturalnie. Należy jednak pamiętać, że palisada drewniana wymaga częstej i regularnej impregnacji, aby uchronić ją przed negatywnym działaniem wilgoci.
  • Palisada betonowa – jest to zdecydowanie najbardziej wytrzymała i stabilna palisada. Palisada betonowa doskonale wzmocni, np. ścieżki z kostki brukowej w ogrodzie i inne elementy nawierzchni wykonane z kostki (dzięki temu kostka nie będzie się rozsuwać, ani przemieszczać). Palisady betonowe mają także różne kolory i kształty, dlatego z łatwością można je dopasować do wielu projektów.
  • Palisada kamienna – najczęściej są to palisady z granitu czy bazaltu. Taka palisada jest bardzo efektowna i trwała, jednak jej dużym minusem jest wysoka cena. Z tego względu dobrym wyborem są palisady betonowe, które swoim wyglądem imitują kamień.
  • Palisada plastikowa – to najtańsze rozwiązanie na stabilizację nierównych powierzchni czy rabat. Nie są one jednak tak stabilne jak powyższe palisady oraz są także o wiele mniej trwałe.
  • Palisada metalowa – jest to z pewnością trwała palisada, jednak nie aż tak jak palisada kamienna czy betonowa. Taka palisada jest także podatna na korozję oraz może także budzić wątpliwości pod względem estetycznym.

Taras z płyty tarasowej czy kostki brukowej?

Dom na nierównym terenie można świetnie wykorzystać tworząc praktyczny i estetyczny taras ze skarpą. Takie rozwiązanie zaoszczędzi miejsce i sprawdzi się w szczególności przy niewielkich posesjach. Może to być zarówno taras na skarpie, jak i taras otoczony skarpą. W obydwu przypadkach jako nawierzchnia doskonale sprawdzą się płyty tarasowe oraz kostka brukowa. Warto jednak najpierw sprawdzić jak układać kostkę brukową, tak, aby była odpowiednio stabilna oraz wytrzymała. Na stromym terenie można wybudować szersze stopnie wzmocnione dużymi kamieniami lub palisadami. Tak powstały taras można obsadzić roślinami oraz stworzyć na nim różne wzory kostki brukowej, dzięki czemu będzie prawdziwą ozdobą posesji. Jeśli skarpa jest bardzo pochyła wówczas warto otoczyć ją również ogrodzeniem albo murkiem. Kolejna propozycja to taras zagospodarowany na dole skarpy, dzięki czemu jest bardziej prywatny i izolowany akustycznie.

Nierówności na tarasie – użycie wsporników Pave Plus

Wsporniki Pave Plus umożliwiają wyrównywanie krzywizn podłoża, podwyższenie poziomu istniejącego tarasu czy zamontowanie różnego rodzaju instalacji pod jego powierzchnią. Układanie tarasu na wspornikach jest o wiele szybsze niż przyklejanie płyt czy kostki do nawierzchni. Wsporniki Pave Plus dostępne w ofercie Semmelrock posiadają także regulację wysokości oparcia do 227 mm, ruchomą głowicę poziomującą, podstawę z podkładem dźwiękochłonnym oraz nośność 400 kg. Co więcej, są odporne na negatywne warunki atmosferyczne, posiadają możliwość niwelowania skosów terenu do 5% oraz odprowadzają wodę bezpośrednio na hydroizolację. Z tego względu, planując ogród i taras na nierównym terenie, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości wsporniki, które ułatwią pracę oraz dodatkowo zabezpieczą teren.